30 יום החזר כספי או החלפה - ללא שאלות

רמת נקיון יהלומים - כל מה שצריך לדעת

רמת נקיון יהלומים - כל מה שצריך לדעת

ניקיון יהלומים חשוב ומשמעותי ביותר, בשל השפעתו על מראה היהלום, על ערכו ועמידותו. בכל יהלום טבעי עלולים להימצא פגמים – פנימיים וחיצוניים. פגמים שונים כמו סדקים קטנים, שריטות, חריצים, שקעים וכדומה, יכולים להפחית מהברק ומהמראה הנוצץ של היהלום, ולבסוף לפגוע גם בנראות הטבעת שלכם. לא רק, הפגמים השונים יכולים לפגוע גם בעמידות היהלום, כאשר ניקיון יהלום מקצועי ויסודי יכול לסייע בשמירה עליו לאורך זמן רב יותר. על כן, אחד הפרמטרים המשפיעים על ערך ומחיר היהלום הוא דרגת הניקיון שלו.

דרגת ניקיון יהלומים

טרם קניית טבעת יהלום, כדאי להכיר את דרגות הניקיון השונות של יהלומים. דרגות הניקיון משתנות ומסווגות לכמה רמות מקובלות; החל מהרמה הגבוהה ביותר, שמעידה על איכות טובה והיעדר פגמים ביהלום, ועד לרמה הנמוכה ביותר.

  • FL (flawless) IF (internally flawless): אותיות אלו מסמלות את רמת ניקיון יהלומים הגבוהה ביותר. זהו יהלום ללא פגמים כלל (פנימיים או חיצוניים) וערכו הוא הגבוהה ביותר מכל היהלומים ברחבי העולם. 
  • VVS1, VVS2 (very very slight inclusion): מדובר ברמת ניקיון יהלום גבוהה במיוחד– הרמה השניה, אשר כוללת יהלומים עם פגם שכמעט ולא ניתן להבחין בו (גם בזכוכית מגדלת המגדילה פי 10).
  • VS1, VS2 (very slight inclusion): זוהי רמת הניקיון השלישית של יהלומים, אשר כוללת גם היא יהלומים באיכות גבוהה מאוד ובעלי פגמים בודדים – שניתן להבחין בהם בעזרת זכוכית מגדלת המגדילה פי 10.
  • SI1 (slight inclusions 1): רמת הניקיון האמצעית והמבוקשת ביותר, משום שיהלומים ברמה זו מכילים פגמים שאינם נראים לעין, אך בו בזמן מחירם זול יותר מהיהלומים ברמות הגבוהות יותר.
  • SI2,  SI3 (slight inclusions 2, slight inclusions 3): רמת ניקיון יהלום זו נחשבת לבינונית – נמוכה, כאשר היהלומים בקטגוריה זו בעלי פגמים ומחירם נגיש ונוח. חשוב לציין, שגם ברמה הזאת לא ניתן לזהות בקלות את פגמי היהלום ללא זכוכית מגדלת, מה שהופך את היהלומים ברמת הניקיון SI2, SI3 לנפוצים.
  • I1, I3 (Included 1, Included 3): זוהי רמת ניקיון היהלומים השישית והנמוכה ביותר, המתייחסת ליהלומים עם פגמים רבים שנראים לרוב לכל עין.

איך רמת ניקיון היהלום משפיעה על מראה ומחיר?

כאמור, ככל שרמת הניקיון של יהלום יותר גבוהה כך היהלום ייראה יותר נוצץ, מושלם ומלא ברק. כלומר ככל שרמת הניקיון עולה, כך לטבעת היהלום שתרכשו יהיה מראה אסתטי, מרשים ומזמין יותר. בהתאמה למראה היהלום, יהיה גם מחיר הטבעת. משמע, ככל שהיהלום נקי ואיכותי יותר, כך המחיר יהיה גבוה יותר. המחיר הגבוה מבטא את ייחודו של היהלום, ואת נדירותו בהיעדר פגמים. 

דרגות ניקיון יהלומים

איך לבחור רמת ניקיון של יהלום המתאימה ביותר עבורך? 

בחירת רמת ניקיון של יהלום היא אינדיבידואלית ותלויה בכמה גורמים. תחילה, ייעודה של הטבעת עשוי להצביע על רמת ניקיון יהלום מומלצת, שכן טבעת אירוסין שנחשבת למשמעותית, ולרוב נענדת לאורך שנים רבות צריכה להיות איכותית מאוד. למרות זאת, רבים ירצו לבחור ביהלום גם בהתאם לתקציב מסוים ולעלות הטבעת, ויחפשו איזון בין ניקיון ואיכות היהלום למחיר. על כן, מומלץ לרכוש יהלומים ברמות VS או SI הכוללות יהלומים מאוד איכותיים במחירים יותר נוחים.

השפעת הצורה על נראות הפגמים 

לצורת היהלום אין קשר ישיר לנראות הפגמים שבו, אם כי ישנן צורות בהן נראה יותר או פחות את הפגמים. לדוגמה, יהלום אמרלד, עשוי להבליט כל פגם ולכן כאשר בוחרים בצורה זו מומלץ לבחור ברמת ניקיון גבוהה יותר. לעומת זאת, בחיתוך עגול כמו יהלום אובל, הפגמים יהיו פחות נראים לעין. על כן, כדאי לשים לב כיצד צורת היהלום שבחרתם משפיעה על נראות הפגמים שבו, ובמידת הצורך ניתן לבחור בדרגת ניקיון יהלומים גבוהה יותר ולשדרג את מראה הטבעת.

איך להעריך את דרגת הניקיון של יהלום?

כדי להעריך את דרגת הניקיון של יהלום באופן ראשוני ניתן לבחון אותו תחת זכוכית מגדלת, ולנסות לאתר בו פגמים. חפשו אחר שריטות, סדקים, כתמים, חריצים וכדומה. בבדיקה זו ניתן להתחשב גם בצורת היהלום, שכן ביהלום אמרלד באופן טבעי הפגמים יהיו בולטים יותר לעין. חשוב לציין, שהערכת רמת ניקיון של יהלום אינה פשוטה, ולכן מומלץ לרכוש יהלומים מחברה אמינה ומקצועית המעניקה תעודות גמולוגיות.

בהקשר זה, לתעודות חשיבות מכרעת בעת קניית יהלום, והן משמשות עבור הלקוח כלי להעריך את ניקיון היהלום. חברת Jool Me מספקת תעודה גמולוגית בעבור כל יהלום שנקנה, בה מפורטים מאפייני היהלום (כולל דרגת הניקיון) המעידים על איכותו. בהינתן תעודה זו תוכלו להיות רגועים ובטוחים שגורם מומחה העריך את היהלום ושהוא איכותי ואמין.

קצת על Jool Me

Jool Me, היא ספקית טבעות אירוסין וחברה מובילה בתחום. ב- Jool Me תוכלו לעצב בהתאמה אישית את טבעת החלומות שלכם, ולבחור גודל, צבע, צורה ועוד. כל אחד מהיהלומים שלנו איכותי במיוחד ומדורג על ידי המעבדות הגמולוגיות המובילות בעולם (IGL, GIA, IGI). אנחנו מזמינים אתכם להגיע לסניף שלנו ולהתרשם ממגוון אדיר של טבעות, ולבחור את טבעת האירוסין המושלמת בשבילכם - אותה תקבלו תוך 10 ימי עסקים בלבד. 

אז, אם אתם מחפשים טבעת אירוסין איכותית, מרשימה ומותאמת אישית, Jool Me היא הכתובת בשבילכם. החברה בעלת ניסיון וותק רב בתחום תכשיטי היהלום, ומציעה יהלומים שמדורגים על ידי המעבדה הגמולוגית הבינלאומית (IGL/GIA/IGI) - כדי להבטיח לכם את האיכות הגבוהה ביותר ואמינות. כמו כן, תוכלו לעצב את טבעת האירוסין שלכם באופן אישי, ולקבל אותה בתוך 10 ימי עסקים בלבד. הצוות המסור והמקצועי של Jool Me כאן כדי להפוך את תהליך רכישת הטבעת לפשוט, נעים, מהימן וחסר דאגות. 

שאלות תשובות 

האם דרגה גבוהה יותר של ניקיון אומרת בהכרח יהלום טוב יותר?

כפי שצוין לעיל, ככל שרמת הניקיון של היהלום גבוהה יותר כך הוא נחשב לאיכותי, ייחודי ועמיד יותר – כך שהוא למעשה טוב יותר. עם זאת, ישנם כמה פרמטרים שמשפיעים על טיבו של יהלום: ניקיון, צבע, חיתוך ומשקל. לכן, כל יהלום נמדד על פי כל הפרמטרים יחדיו ולא רק על בסיס ניקיון היהלום. בסופו של דבר, חשוב שהלקוח יאהב את נראות היהלום – החל בצורה וצבע, דרך מחיר מתאים, ועד ניקיון ועמידות היהלום.

האם דרגת ניקיון של יהלום יכולה להשתנות עם הזמן? 

דרגת ניקיון יהלום תישאר קבועה לרוב, ותצוין בתעודה הגמולוגית. זאת, נוכח עמידות היהלומים והקושי לשנות את צורתם. אף על פי כן, אם היהלום נפגע באופן משמעותי (לדוגמה בעקבות חשיפה לחומר כימי), יתכן שתשתנה דרגת הניקיון שלו. 

האם דרגת הניקיון משפיעה על צורת היהלום?

דרגת הניקיון של יהלום אינה משפיעה באופן ישיר על צורתו. ניקיון יהלום משפיע על המראה הנוצץ של היהלום ועל הברק שלו, אם כי לא על צורתו. כאמור, צורות שונות של יהלומים יבליטו את פגמי היהלום ברמות שונות.חזרה לבלוג