מידע והשכלה

מדריך מקוצר לבחירת יהלום
אם אתה תוהה על מה להתמקד בבחירת יהלום, המוצא הטוב ביותר הוא להתחיל עם הבנת 4 ה-C: חיתוך, צבע, ניקיון ומשקל קראט. מושג שהומצא על ידי המכון הגמולוגי של אמריקה (GIA) בשנות ה-40, 4 ה-C מהווים קנה מידה אוניברסלי להערכת ותיאור איכות היהלום.
.
.
.
ליטוש וחיתוך היהלום

 

1. הנצנוץ המפיק יהלום אשר חתוך היטב יכול לגרום לו להיראות גדול מהמצופה לפי משקל הקראט שלו בלבד.

2. ליטוש הינו כל כך חשוב ליופיו הכולל של היהלום, עד כי גמולוגים של חברת ''jool.me' ממליצים על רכישת היהלומים בעלי דרגת הליטוש הגבוהה ביותר האפשרית במסגרת תקציבכם.

3. ליהלומים שונים תכונות שונות של זוהר, נצנוץ ושבירת האור, אך יהלום מלוטש היטב תמיד יהיה יפה אף מבלי להתחשב בתכונות אלו.

4. יהלומים המלוטשים בצורה גרועה עשויים להיראות עמומים וזכוכיתיים, ובנוסף, חלקים מן היהלום בהם האור בורח מתחתית היהלום עלולים להיראות כהים.

5. חיתוך וליטוש משומשות לעיתים כמילים נרדפות, אך בעת שהחיתוך מתייחס לצורת היהלום (כמו עגול, אליפטי וכו'), ליטוש הינה הדרגה המתייחסת לכמות האור המוחזרת מן היהלום, אליה אנו מתייחסים כאל הנצנוץ שלו.

6. יהלומים בדרגות הליטוש הגבוהות ביותר עולים יותר, אך לא רק בגלל שהינם נדירים יותר, אלא גם בזכות כמות הכישורים והניסיון הנדרשים מן המלטש להשקעה בליטוש אבן כה יפה. בנוסף, הזמן הדרוש להפקת אבן מלוטשת היטב הינו ארוך יותר.

 

 

צבע היהלום

 

 

1. העין האנושית נוטה לזהות ניצנוץ (כמות אור) לפני זיהוי של צבע. לכן צבע נחשב כהמאפיין השני החשוב ביותר בבחירת יהלום לטבעות אירוסין ותכשיטים לאחר דרגת הליטוש.

2. ככל שגודלו של היהלום גדול יותר, צבעו נהיה מובחן יותר. חשוב במיוחד לזכור עובדה זו בקניית יהלומים במשקל שני קראט או יותר.

3. ההבדלים בין יהלומים משתי דרגות צבע סמוכות, G ו-H או I ו-J למשל, כל כך זעירים שכמעט ואינם מובחנים על ידי עין בלתי מזוינת. אך החיסכון הכספי הינו משמעותי ביותר.

4. צורות חיתוך שונות המחזירות אור רב יותר (כלומר, יהלומים מנצנצים יותר), כמו יהלומים עגולים או בצורת פרינסס, יכולות למסך חלק מן הצבע ביהלום.

5. סוג המתכת המהווה מסגרת ליהלום יכולה להשפיע ולהחמיא לצבע היהלום. כדאי לשקול לשבץ יהלומים בדרגות I או J בתכשיטים מזהב צהוב. זהב לבן או פלטינום מתאימים יותר ליהלומים בדרגות בין D ל-H.

 

 

צלילות/ניקיון היהלום

 

 

1. רוב אי השלמויות הינן כל כך קטנות עד כדי שאינן נראות על ידי העין הבלתי מזוינת.

2. במידה ותקציבכם מוגבל, ייתכן כי כדאי לקנות יהלום בעל אי שלמות מובחנת, ולשבצו בתכשיט כך שהפגמים בו לא ייראו כגון SI1-SI2.

3. ככל שגודלו של יהלום גדול יותר, כך פאותיו גדולות יותר. מפני שפאות היהלום מהוות בעצם חלון אל תוכו של היהלום, בקניית יהלומים גדולים יותר ישנה משמעות גדולה יותר לדרגות צלילות גבוהות.

4. צורות חיתוך אשר או אמרלד מעוצבים כך שהפאות הארוכות של היהלום מדגישות את שקיפותו על פני הנצנוץ. עבור יהלומים אלו, גמולוגים של חברת ''jool.me'' ממליצים לרכוש יהלומים עם דרגות צלילות של VS1 או גבוהות יותר, על מנת להבטיח כי הפגמים ביהלום לא יהיו מובחנים.

 

 

קראט יהלומים

 

1. משקל קראט בלבד לא ייתן מידה מדויקת על גודלו של היהלום, אך כן צריך להילקח בחשבון יחד עם מידת האורך של חלקו העליון של היהלום (במילימטרים), ובנוסף, עם דרגת הליטוש של היהלום.

2. מחירי יהלומים קופצים לפי קראט שלם או חצאי קראט. כדי לקבל את הערך הטוב ביותר לקניית יהלום, כדאי לחפש יהלומים שמשקלם ממש תחת לספים אלו. לדוגמה, כדאי לרכוש יהלום של 0.97 קראט מאשר יהלום של קראט אחד. למראית עין, לא תוכלו לראות הבדל ניכר בין שני היהלומים, אך החיסכון במחיר יהיה גדול מאוד.