גודל יהלום (קראט)

גודל יהלום

 

קראט

 

כפי שמציע השם, משקל קראט, מתייחס ספציפית אל משקלו של יהלום. עם זאת, כפי שמשקלו של אדם אינו בהכרח נקבע על פי הגובה, משקל קראט אינו בהכרח משקף בצורה מדויקת את גודלו של היהלום. על מנת לגלות בצורה נכונה את גודלו של היהלום, חברת ''JOOL.ME'' מציעה לשקול את משקל הקראט יחד עם שני גורמים נוספים: 1. המרחק הנמדד לאורך חלקו העליון של היהלום (במילימטרים), 2. דרגת הליטוש והחיתוך של היהלום.

חשוב מאוד למדוד את המרחק לאורך חלקו העליון של היהלום, משום שזהו החלק הניראה בעת שיבוץ היהלום אל תוך כל טבעת ובפרט אל טבעת האירוסין.

דרגת הליטוש והחיתוך של היהלום גם צריכה להילקח בחשבון, כפי שנפרט בחלק על ליטוש, כאשר יהלום נחתך בפרופורציות הנכונות, מקסימום האור (והנצנוץ) יכול להשתקף דרך חלקו העליון של היהלום. כלומר, כאשר היהלום מלוטש, האור המשתקף מחלקו העליון גורם לאשליה בדבר גודלו של היהלום, וגורם לו להראות גדול יותר. בנוסף, ייתכן כי מרבית המשקל של יהלום שלוטש בצורה גרועה, לדוגמה, ''מתחבא'' בבסיס היהלום, ודבר זה עלול לגרום ליהלום להיראות קטן יותר מאשר הגודל עליו מרמז משקל הקראט של היהלום.

לכן, אפשרי כי יהלום במשקל קראט נמוך, אך דרגת ליטוש גבוהה, יראה גדול יותר מאשר יהלום עם משקל קראט גבוה שהינו מלוטש בצורה לא נכונה.

כאשר כבר בחרת את דרגות הליטוש, הצבע והצלילות, קל לקבוע איזה משקל קראט מתאים בצורה הטובה ביותר לתקציב הקניה שלך.

כפי שכל דולר שווה כמאה מטבעות פני, יהלום במשקל קראט אחד מורכב ממאה נקודות. כלומר, 50 נקודות שוות לחצי קראט, וכך הלאה.

 

 

איזה משקל קראט נכון עבורי?

על מנת לבחור את משקל הקראט הטוב ביותר עבור יהלום לטבעת אירוסין, כדאי לקחת בחשבון את גודל אצבע של המיועדת לקבלת הטבעת ובנוסף את גודל הטבעת עצמה, וכמובן את התקציב שלך.

  • אם משקל קראט גבוה חשוב לך, אם כי הינך מוגבל על ידי תקציב נוקשה, מומלץ לשקול יהלומים עם חיתוך טוב, בדרגות צלילות SI1 או VS1, ודרגת צבע G .

  • מחיריהם של יהלומים קופצים במשקלים של קראט שלם או חציי קראט. יהלומים שהינם ממש מתחת למשקלים אלו עשויים לעלות פחות בצורה משמעותית, ובגלל שמשקלו של יהלום מפוזר בכל חלקי היהלום, שונות קטנה בגודל כמעט ואינה מובחנת.

יש לזכור כי ככל שהאצבע המיועדת לענוד את טבעת האירוסין ואת היהלום קטנה יותר, כך ייראה היהלום גדול יותר. יהלום של אחד וחצי קראט המשובץ בטבעת אירוסין ייראה גדול יותר על אצבע בגודל 4 מאשר על אצבע בגודל 8.