ניקיון היהלוםניקיון היהלוםנקודות עיקריות

  • דרגת ''הניקיון'' או הצלילות של היהלום משקפת את מספרם וגודלם של פגיעות קטנטנות הקורות כמעט בכל היהלום.

  • הרבה מן הפגיעות האלו הינן מיקרוסקופיות, ואינן משפיעות על יופיו של היהלום באופן מובחן למדי.

ניתנת חשיבות רבה לניקיון היהלום, אך מארבעת העקרונות החשובים הקובעים את מחיריהם של יהלומים, הניקיון הוא הקל ביותר להבנה. בנוסף, לדברי מומחים, אי שלמות ניקיון היהלום הוא הגורם הכי פחות משפיע כאשר מדובר בניראות היהלום. דרגת הצלילות פשוט מתייחסת אל האי שלמויות הקטנות המתרחשות בכל היהלומים מלבד המשובחים ביותר. גמולוגים מתייחסים אל אי השלמויות האלו במגוון שמות טכניים הכוללים: ליקוי, פגם, תכליל ושמות נוספים.
יהלומים בעלי המספר הפחות או הגודל הקטן ביותר של אי שלמויות מקבלים את דרגות הניקיון הגבוהות ביותר. משום היות אי השלמויות האלה בדרך כלל מיקרוסקופיות, הן אינן נוטות להשפיע באופן מובחן על יופיו של היהלום.

 

 

דרגות שונות של צלילות:

VVS1, VVS2 – מאוד קשה לראות את אי השלמויות אף תחת הגדלה של פי עשר. יהלום מאיכות מצוינת.

 

דרגת יהלום vvs1-vvs2

 

 

VS1,2 – אי השלמויות אינן מובחנות לעין בלתי מזוינת. יהלומים אלו פחות יקרים מאשר יהלומים בדרגות VVS1 ו-VVS2.

 

דרגת יהלום VS1-VS2

 

 

SI1 – אי השלמויות מובחנות תחת הגדלה של פי עשר, ואף יכולות להיות מובחנות על ידי עין בלתי מזוינת. יהלומים אלו בעל ערך טוב לקונה.

 

דרגת יהלום SI1

 

 

I1,I2,I3 – SI2  חברת 'jool.me'' אינה מציעה למכירה יהלומים בדרגות צלילות אלו.

 

דרגת יהלום SI2-I1/I2/I3

 

 

איזו דרגת ניקיון היהלום נכונה עבורי?

  • אנו ממליצים לבחור יהלום שהינו ''נקי'' לעין. יהלום כזה אינו בעל אי שלמויות הניראות על ידי העין הבלתי מזוינת מבעד לכתר. כבעלי ערך קניה מצוין, יהלומים בדרגות צלילות אלו הינם הרבה פחות יקרים מאשר יהלומים מושלמים (FL - Flawless), או יהלומים מושלמים פנימית (IF - Internally Flawless), שהינם נדירים ביותר ודורשים מחירים גבוהים בשל כך.
  • לעיתים קרובות, אי השלמויות ביהלומים מדרגת הצלילות SI אינן מובחנות לעין הבלתי מזוינת, ולכן הינם בעלי ערך מצוין לקונה. אם הינך שוקל קניית יהלום בדרגת SI, התקשר על מנת לשוחח עם יועץ המתמחה ביהלומים ותכשיטים. כמומחה הוא יתבונן ביהלום על מנת להבטיח כי אי השלמויות האלו אינן מובחנות ומפריעות לעין הבלתי מזוינת.